Kitesurfing

Kitesurfing – co to jest?

Jest to dość młoda dyscyplina sportu. Podobna do znanego już dużo wcześniej windsurfingu, różniąca się jednak w początkowym etapie znacznie szybciej następującym progresem.
Windsurfing - jest sportem pięknym i ciekawym, jednak aby rozkoszować się surfowaniem w pełnym ślizgu trzeba przeznaczyć na to nawet kilkadziesiąt godzin nauki!

Kitesurfing jest bardziej efektowny – a jednocześnie na poziomie amatorskim o wiele łatwiejszy technicznie, pozwalając osiągać pierwsze ślizgi już po 5-10h szkolenia!

Zasadnicza różnica jest taka, że na kite nie da się płynąć w początkowej fazie powoli, jak na windsurfingu. Na kite od samego początku uczysz się szybkich startów i jazdy w ślizgu. Polega to na pływaniu na krótkiej desce (130-140 cm), gdzie siłą napędową zamiast żagla jest latawiec. Kitesurfer steruje nim za pomocą drążka(bar) połączonego z latawcem przeważnie 4 linkami długości około 20- 25 metrów. Na biodra zakłada się pas wyposażony w specjalny hak do zaczepienia baru, aby większość ciągu latawca nie obciążała rąk, tylko cały korpus rider'a. Ze względu na dużą moc jaką kite może generować, każdy współczesny bar wyposażony jest w system bezpieczeństwa, pozwalający błyskawicznie odpiąć się od latawca w sytuacji awaryjnej. Bardzo istotną kwestią jest prawidłowy dobór rozmiaru latawca, gdyż jego powierzchnia nośna wynosić może od 3 do nawet 20m2. Dokonując wyboru, należy uwzględnić między innymi takie czynniki jak :

• masę ciała rider'a

• poziom umiejętności

• siłę wiatru

Latawce

Można wyodrębnić dwie zasadnicze grupy latawców: komorowe i pompowane.

• Komorowe – ich konstrukcja jest bardzo zbliżono do parolotni, charakteryzują się niezmiernie  stabilnym stałym ciągiem, są też niezastąpione do uprawiania zimowej odmiany kite’a –  snowkite, czyli jazdy z latawcem na nartach bąd źdesce snowboardowej, także pod górę! :)
• Pompowane – ich kształt nadają specjalne tuby; półkolista tuba krawędzi natarcia, oraz proste  tuby poprzeczne.

Latawców pompowanych jest zdecydowana większość i w ostatnich latach wyodrębniła się w tej grupie znaczna liczba podtypów:

• Klasyczny kształt C – tzw c-shape – do dziś preferowany typ przez zawodników (np. Slingshot  Fuel, Naish Torche, Best Yarga)
• Bow – kształt wprowadzony w latach 2004-2005, zrewolucjonizował naukę kitesurfingu, która  stała się znacznie przez ten typ bezpieczniejsza i łatwiejsza (np. Cabrinha Convert)
• Hybrydy – latawce mające pewne cechy C-shape oraz bow (np.North Rebel)
• Delta Shape - koncepcja stworzona i opatentowana przez firmę F-one, doskonale sprawdzająca  się we wszystkich stylach pływania i na każdym poziomie zaawansowani. Posiada większość  cech bow’a jednak jest bardziej agresywna, lubiana przez zaawansowanych riderów

 (np. Slingshot Rally, Nobile N62, Wainmann Hawai)
• Open C-shape – nowy treend, bardzo mocno rozwijający się kierunek konstrukcji, wszystkie  cechy freestyle’owe c-shape’a przy jednoczesnej łatwości restartu , zakresu i d-power’a  charakterystycznych dla bow’a  (np. Slingshot RPM, Cabrihna Nomad, Ozone C4)

Deski

Można wyszczególnić dwa główne rodzaje desek:

• Dwukierunkowe – tzw.  twintip (podobnie jak snowboard) symetryczne, wszechstronne, nadające  się na wszystkie akweny, o długości od 125 – 150 cm
• Jednokierunkowe – głównie do jazdy na fali(bardzo zbliżone kształtem do deski surfingowej) o    długości od 150 – 200 cm

Niezależnie od tych dwu głównych typów pojawia się coraz więcej nowych konstrukcji, np skimboard, wakeskate (np. Nobile Skimboard, Cabrinha Wakeskate 2011 ), czy też ostatnio bardzo mocno przebijająca się deska rece'owa - o dużej wyporności i czterema długimi statecznikami.

Kitesurfing – dla kogo?

Prędkość, wysokie skoki na 8 metrów wzwyż i 20 metrów w dal? To wcale nie jest takie trudne i nieosiągalne!

Kitesurfing może uprawiać KAŻDY. Bariera wieku, czy też warunki fizyczne nie przesądzają o niczym. Odrobina determinacji, około 10 h Twojego czasu pod opieką doświadczonego instruktora pozwala na zdobycie umiejętności do poziomu bezpiecznego kontrolowania latawca z surfowania na desce! Wbrew pozorom nie wymaga to wcale dużej siły, za to przyda się wyobraźnia i sprawna koordynacja. Ty wybierasz do jakich granic chcesz się posunąć, a my służymy Ci radą i pomocą – dbając aby to było bezpieczne!

 

Zapraszamy !

team kitePRO